Paul McCartney – informacje biograficzne, ciekawostki

Paul McCartey

„Chcę być gwiazdą; sam czy razem z nimi – to bez znaczenia.” Tak mówił o sobie i zespole, w którym odgrywał nie mniejszą rolę niż frontman The Beatles, John Lennon. Paul McCartney (a właściwie sir James Paul McCartney) to jedna z jaśniejszych gwiazd brytyjskiej sceny muzycznej i jedno z najgorętszych nazwisk świata. Sławę przyniosło mu śpiewanie w bandzie, który nie spodziewał się, że tak silnie zawładnie zbiorową wyobraźnią. Gdy okazało się jasne, że bez Beatlesów nie można żyć, McCartney mówił wprost: 

„Nasza muzyka jest zdolna wywołać chwiejność emocjonalną, zachowanie patologiczne, a nawet bunt i rewolucję.” Czynie miał racji?

Kim jest sir Paul McCartney?

James Paul McCartney przyszedł na świat 18 czerwca 1942 roku. Już od dzieciństwa miał styczność z muzyką – jego rodzina była bardzo rozwinięta pod tym względem. Miłość do rytmu miał więc we krwi. Wystarczyła iskra, aby skłonić go do działania. Stało się to w 1957 roku, kiedy jako piętnastolatek zetknął się z przyszłym współtwórcą swojego sukcesu: Lennonem. Wciągnięty do zespołu The Quarrymen mógł rozwijać zmysł muzyczny. Nieco później do bandu dołączył George Harrison: ziarno zostało zasiane.

Dalsza kariera muzyczna

Czym ten Beatles różni się od pozostałych? Z pewnością ogromną charyzmą i dużym poczuciem indywidualizmu. Od momentu rozpoczęcia kariery solowej po rozpadzie The Beatles udowadniał, że bez zespołu radzi sobie równie świetnie, co z ekipą muzyków przy boku. Wings to projekt, na którym w latach 70. i 80 McCartney skupił całą swoją uwagę. Zespół założony wraz z żoną nawiązywał melodią do beatlesowego brzmienia, łagodnie od niego odchodząc. Nawet rozpad grupy nie zatrzymał multiinstrumentalisty: Paul McCartney do dziś prowadzi działalność, komponując muzykę filmową, poważną, a nawet elektroniczną.

Paul nie żyje!

Ciekawostka: w 1966 roku świat obiegła informacja, że Paul McCartney zginął w wypadku samochodowym. Makabryczna plotka przemieniła się w legendę miejską sugerującą, że muzyk… został zastąpiony przez sobowtóra! Zdaniem fanów zespołu dowody na prawdziwość tych stwierdzeń ukryta została w tekstach piosenek oraz ilustracjach do okładek płyt. Mimo że historia brzmi nieprawdopodobnie, to wciąż pozostaje fascynująca nie tylko dla fanów, ale także miłośników teorii spiskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *