John Lennon

John Lennon

“To Elvis sprawił, że zacząłem interesować się muzyką pop. Dzięki niemu też zacząłem kupować płyty. Piosenki z pierwszych lat jego kariery były wspaniałe.” Wielkie nazwisko dało początek jeszcze większemu – nietrudno wysnuć taki wniosek, przeglądając dokonania obu artystów. Kontrowersyjny frontman do dziś pozostaje dla wielu (w tym oczywiście dla nas) wyznacznikiem sposobu bycia i postrzegania świata w jasnych barwach – tak, jak śpiewał to w “Imagine”.


1940 – 1960 – 1980: na tych trzech filarach można oprzeć 40-letnie, szalone życie Johna Lennona.


1940: Urodzony 9 października John Winston Lennon dał początek nie tylko ponadczasowej muzyce, ale także legendzie, która do dziś świeci jasno na scenach całego świata. The Beatles uznaje się za jeden z najważniejszych zespołów muzyki rockowej, a jego założyciela za ikonę lat 60.


1960: Pierwsze kroki zespół postawił w 1959 roku jako “The Quarrymen”, aby rok później rozpocząć karierę pod szyldem “The Beatles”. Melomani do dziś dyskutują nad fenomenem grupy. A przecież to takie oczywiste! Niesamowita charyzma chłopaków z Liverpoolu, znakomita orientacja w potrzebach publiczności, niezaprzeczalny talent, umiejętność rozkochania w sobie nie tylko Anglii, ale także całej reszty świata… to tylko niektóre argumenty przemawiające za tym!


1980: “Chodźmy do domu, chcę zobaczyć się z Seanem, zanim pójdzie spać.” – to ostanie słowa Johna Lennona wypowiedziane przed śmiercią. Śmiercią zadaną przez psychofana sławnego Beatlesa 8 grudnia 1980 roku, w samej bramie jego domu w Nowym Jorku. W tym momencie zakończył się wspaniały dla muzyki czas, który dziś odżywa na nowo za sprawą naszych coverów.


Czy wiedzieliście, że:


1. Wyłącznie John Lennon raczył się mięsem, podczas gdy pozostali Beatlesi (z różnych powodów) zdecydowali się pozostać przy wegetarianizmie.


2. “Love Me Do” to piosenka Beatlesów, w której słowo “miłość” pojawia się aż 25 razy. Trudno o bardziej romantyczną piosenkę!


3. Natomiast najczęściej coverowaną piosenką pozostaje niezmiennie nasz ulubiony kawałek “Yesterday”.


4. Muzyk, wraz z artystką Yoko Ono, mieszkał w tym samym domu, w którym kręcono “Dziecko Rosemary”. Tam również został zamordowany.


5. O ścinaniu włosów John Lennon mówił następująco: “Nie powinno się ich skracać, gdyż strzyżone wzrastają we wnętrze głowy i przeszkadzają w pracy mózgu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *